Yoast - Yoast SEO Premium (for WordPress) - en to pt_BR translation catalogue (266 entries)

note: translators: %1$s and %3$s expands to an opening p tag, %2$s and %4$s expand to a closing p tag
en: %1$sUnstyled preview images can lower engagement when shared on social media. Keep every post on brand. %2$s%3$sOpen the post, go to Yoast SEO Analysis tab, click on Social, and add a relevant image to your preview.%4$s
pt_BR: %1$sImagens de pré-visualização sem estilo podem reduzir o engajamento quando compartilhadas nas redes sociais. Mantenha cada post alinhado com a sua marca.%2$s%3$sAbra o post, vá até a aba Yoast SEO Analysis, clique em Social e adicione uma imagem relevante à sua pré-visualização.%4$s

note: translators: %1$s expands to the post type label this task is about.
en: Set social sharing images in your recent content: %1$s
pt_BR: Adicione imagens para compartilhamento em redes sociais ao seu conteúdo recente: %1$s

en: Open editor
pt_BR: Abrir editor

note: translators: %1$s and %3$s expands to an opening p tag, %2$s and %4$s expand to a closing p tag
en: %1$sUnstyled previews and general descriptions can lower engagement when shared on social media. Templates keep every post on brand and share-ready automatically.%2$s%3$sOpen Social settings, choose your content type, and set a default image, title, and description.%4$s
pt_BR: %1$sPré-visualizações sem estilo e descrições genéricas podem reduzir o engajamento quando compartilhadas nas redes sociais. Os modelos mantêm cada post alinhado à marca e pronto para compartilhamento automaticamente.%2$s%3$sAbra as configurações de Social, escolha seu tipo de conteúdo e defina uma imagem, título e descrição padrão.%4$s

note: translators: %1$s and %3$s expands to an opening p tag, %2$s and %4$s expand to a closing p tag
en: %1$sMissing organization details makes it harder for search engines to recognize your brand. Completing this helps your business appear correctly in search results.%2$s%3$sGo to Site representation, open Additional organization info, and fill in the information.%4$s
pt_BR: %1$sA falta de detalhes da organização dificulta que os mecanismos de busca reconheçam sua marca. Preencher essas informações ajuda sua empresa a aparecer corretamente nos resultados de pesquisa.%2$s%3$sVá em Representação do site, abra Informações adicionais da organização e preencha os dados.%4$s

note: translators: %1$s expands to the post type label this task is about
en: Set social media appearance templates for your content type: %1$s
pt_BR: Defina modelos de aparência para mídias sociais de acordo com seu tipo de conteúdo: %1$s

en: You don't have permission to update the redirect.
pt_BR: Você não tem permissão para atualizar o redirecionamento.

en: You don't have permission to add the redirect.
pt_BR: Você não tem permissão para adicionar o redirecionamento.

en: Set social templates
pt_BR: Defina modelos sociais

en: Pages without internal links are hard to find by users and search engines. Linking them up improves discoverability for both users and search engines.
pt_BR: Páginas sem links internos são difíceis de encontrar tanto para usuários quanto para mecanismos de busca. Criar links entre elas melhora a visibilidade tanto para usuários quanto para mecanismos de busca.

en: Do the Orphaned Content workout
pt_BR: Faça o treino de Conteúdo Órfão

en: Fill in Organization Schema
pt_BR: Preencha o esquema organizacional.

en: Take me there
pt_BR: Leve-me lá

en: When important pages aren't well-linked, search engines can't tell they matter most. Strengthening cornerstone content helps your main topics rank better.
pt_BR: Quando páginas importantes não possuem uma boa rede de links, os mecanismos de busca não conseguem identificar sua relevância. Fortalecer o conteúdo fundamental ajuda seus tópicos principais a obterem uma classificação melhor.

en: Do the Cornerstone Approach workout
pt_BR: Faça o treino da abordagem da pedra angular

en: Start the workout
pt_BR: Comece o treino

en: You cannot create a redirect to the WordPress REST API endpoint (/wp-json). Please choose a different URL to redirect to.
pt_BR: Não é possível criar um redirecionamento para o endpoint da API REST do WordPress (/wp-json). Por favor, escolha um URL diferente para redirecionar.

en: You cannot create a redirect from the WordPress REST API endpoint (/wp-json). Please choose a different origin URL.
pt_BR: Não é possível criar um redirecionamento a partir do endpoint da API REST do WordPress (/wp-json). Por favor, escolha uma URL de origem diferente.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s AI Blocks
pt_BR: %1$s Blocos de IA

[ctx: block keyword]
en: key takeaways
pt_BR: principais conclusões

[ctx: block keyword]
en: summary
pt_BR: sumário

[ctx: block description]
en: Adds a short AI summary of your content.
pt_BR: Adiciona um breve resumo de IA ao seu conteúdo.

[ctx: block title]
en: Yoast AI Summarize
pt_BR: Resumo do Yoast AI

en: Something went wrong while updating this redirect.
pt_BR: Algo deu errado ao atualizar este redirecionamento.

en: Redirect not updated.
pt_BR: Redirecionamento não atualizado.

en: The redirect was created successfully.
pt_BR: O redirecionamento foi criado com sucesso.

en: Redirect created.
pt_BR: Redirecionamento criado.

en: Redirect not created.
pt_BR: Redirecionamento não criado.

en: Whether to write redirects into a separate file instead of .htaccess.
pt_BR: Se as configurações de redirecionamento devem ser gravadas em um arquivo separado em vez do .htaccess.

en: Whether to disable PHP-based redirects and use .htaccess instead.
pt_BR: Opção para desativar os redirecionamentos baseados em PHP e usar o arquivo .htaccess em vez disso.

en: The format of the redirects to retrieve.
pt_BR: Opção para desativar os redirecionamentos baseados em PHP e usar o arquivo .htaccess em vez disso.

en: The format of the redirect to create.
pt_BR: O formato do redirecionamento a ser criado.

en: Something went wrong when creating this redirect.
pt_BR: Adicionado com sucesso!

note: translators: The text to show when a paragraph break is suggested through AI Optimize.
en: Paragraph break
pt_BR: Quebra de parágrafo

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: Install latest %1$s
pt_BR: Instalar o último %1$s

[ctx: block description]
en: Adds a table of contents to this page.
pt_BR: Adiciona uma tabela de conteúdo a esta página.

[ctx: block title]
en: Yoast Table of Contents
pt_BR: Índice do Yoast

[ctx: block keyword]
en: related pages
pt_BR: páginas relacionadas

[ctx: block keyword]
en: related posts
pt_BR: publicações relacionadas

[ctx: block description]
en: Adds a list of links related to this page.
pt_BR: Adiciona uma lista de links relacionados a essa página.

[ctx: block title]
en: Yoast Related Links
pt_BR: Links relacionados ao Yoast

[ctx: block keyword]
en: content length
pt_BR: comprimento do conteúdo

[ctx: block keyword]
en: reading time
pt_BR: tempo de leitura

[ctx: block description]
en: Shows an estimated reading time based on the content length.
pt_BR: Mostra um tempo estimado de leitura com base no comprimento do conteúdo.

[ctx: block title]
en: Yoast Estimated Reading Time
pt_BR: Tempo estimado de leitura do Yoast

[ctx: block keyword]
en: children
pt_BR: filhos

[ctx: block keyword]
en: childpages
pt_BR: páginas infantis

[ctx: block keyword]
en: subpages
pt_BR: subpáginas

[ctx: block description]
en: Adds a list of internal links to subpages of this page.
pt_BR: Adiciona uma lista de links internos às subpáginas desta página.

[ctx: block title]
en: Yoast Subpages
pt_BR: Subpáginas Yoast

[ctx: block keyword]
en: site structure
pt_BR: estrutura do site

[ctx: block keyword]
en: internal linking
pt_BR: linkagem interna

[ctx: block keyword]
en: siblings pages
pt_BR: páginas de irmãs

[ctx: block keyword]
en: siblings
pt_BR: irmãs

[ctx: block description]
en: Adds a list of internal links to sibling pages which share the same parent.
pt_BR: Adiciona uma lista de links internos para páginas irmãs que compartilham a página pai.

[ctx: block title]
en: Yoast Siblings
pt_BR: Irmãos Yoast

en: AI features
pt_BR: Recursos de IA

note: translators: 1: Yoast SEO Premium
en: Update to the latest version of %1$s!
pt_BR: Atualize para a versão mais recente de %1$s!

note: translators: 1: Yoast SEO Premium, 2 and 3: opening and closing anchor tag.
en: Please %2$supdate %1$s to the latest version%3$s to ensure you can fully use all Premium settings and features.
pt_BR: %2$satualize %1$s para a versão mais recente%3$s para garantir que você possa usar todas as configurações e recursos Premium.

en: All Inclusive Language Scores
pt_BR: Pontuações de idioma com tudo incluído

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Filter by Inclusive Language Score
pt_BR: Filtrar por pontuação de idioma inclusivo

en: Inclusive language score
pt_BR: Pontuação de idioma inclusiva

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Cornerstone content
pt_BR: Conteúdo estrutural

en: Is this cornerstone content?
pt_BR: Este é o conteúdo da pedra angular?

en: Mastodon profile URL
pt_BR: URL do perfil Mastodon

en: Front-end SEO inspector
pt_BR: Inspetor SEO

en: Read more about why web server redirect methods have been disabled on a multisite.
pt_BR: Leia mais sobre por que os métodos de redirecionamento do servidor web foram desabilitados em um múltiplos site.

en: Since this site is a multisite, web server redirect methods have been disabled to prevent issues.
pt_BR: Como este site é multisite, os métodos de redirecionamento do servidor web foram desabilitados para evitar problemas.

en: Installation Successful
pt_BR: Instalação bem sucedida

en: Browse our courses
pt_BR: Navegue pelos nossos cursos

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: <strong>, %3$s: Yoast SEO, %4$s: </strong>
en: %1$s grants you direct access to %2$sall premium %3$s academy courses%4$s. Learn all the ins and outs of holistic SEO from industry experts.
pt_BR: %1$s concede a você acesso direto a %2$sall premium %3$s cursos acadêmicos%4$s. Aprenda todos os prós e contras do SEO holístico com especialistas do setor.

en: Master vital SEO skills with our online courses
pt_BR: Domine habilidades vitais de SEO com nossos cursos online

en: Check out the Redirect Manager
pt_BR: Confira o Redirect Manager

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: <strong>, %3$s: </strong>
en: The %1$s %2$sRedirect Manager%3$s automatically prevents visitors from reaching a dead end whenever you move or delete content. It also makes managing your existing redirects easy.
pt_BR: O %1$s %2$sRedirect Manager%3$s evita automaticamente que os visitantes cheguem a um beco sem saída sempre que você mover ou excluir conteúdo. Também facilita o gerenciamento dos redirecionamentos existentes.

en: Keep your site well-organised so people won't get lost
pt_BR: Mantenha seu site bem organizado para que as pessoas não se percam

en: Score some more green bullets
pt_BR: Marque mais algumas balas verdes

note: translators: %1$s: <strong>, %2$s: </strong>
en: Different people search with different search terms. With our %1$spremium analysis%2$s, you are free to use variations and synonyms of your keywords in your content, which will make your writing style far more natural.
pt_BR: Diferentes pessoas pesquisam com diferentes termos de pesquisa. Com nossa %1$sanálise premium%2$s, você está livre para usar variações e sinônimos de suas palavras-chave em seu conteúdo, o que tornará seu estilo de escrita muito mais natural.

en: Optimize your content further with our smart analysis
pt_BR: Otimize ainda mais seu conteúdo com nossa análise inteligente

en: Do the cornerstone workout!
pt_BR: Faça o treino cornerstone!

note: translators: %1$s: <strong>, %2$s: </strong>
en: %1$sCornerstone content%2$s is the content on your site that’s most important. You want to rank highest in Google with these articles. Make sure your internal linking structure reflects what pages are most important. Want to know how?
pt_BR: %1$sConteúdo Cornerstone%2$s é o conteúdo do seu site que é mais importante. Você deseja ter uma classificação mais elevada no Google com esses artigos. Certifique-se de que sua estrutura de links internos reflita quais páginas são mais importantes. Quer saber como?

en: Rank with articles you want to rank with
pt_BR: Classifique com os artigos que você deseja classificar

en: So, what's next?
pt_BR: Então o que vem depois?

en: Installation successful!
pt_BR: Instalação bem sucedida!

en: The info you add below is added to the data Yoast SEO outputs in its schema.org output, for instance when you're the author of a page. Please only add the info you feel good sharing publicly.
pt_BR: As informações que você adiciona abaixo são adicionadas aos dados de saída do Yoast SEO em sua saída do schema.org, por exemplo, quando você é o autor de uma página. Por favor, adicione apenas as informações que você deseja compartilhar publicamente.

en: Yoast SEO Schema enhancements
pt_BR: Melhorias no esquema Yoast SEO

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sAcme inc%2$s
pt_BR: Por exemplo. %1$sAcme inc%2$s

en: Employer name
pt_BR: Nome do empregador

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$ssoftware engineer%2$s
pt_BR: Por exemplo. %1$sengenheiro de software%2$s

en: Employer information
pt_BR: Informação do empregador

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Comma separated, e.g. %1$sEnglish, French, Dutch%2$s
pt_BR: Separados por vírgulas, por exemplo %1$sInglês, francês, holandês%2$s

en: Language(s) spoken
pt_BR: Língua(s) faladas

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Comma separated, e.g. %1$sPHP, JavaScript, 90's rock music%2$s
pt_BR: Separados por vírgulas, por exemplo %1$sPHP, JavaScript, rock dos anos 90%2$s

en: Expertise in
pt_BR: Expertise em

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Comma separated, e.g. %1$sMost likely to succeed - 1991, Smartest in class - 1990%2$s
pt_BR: Separados por vírgulas, por exemplo %1$sMais probabilidades de sucesso - 1991, o mais inteligente da classe - 1990%2$s

en: Awards
pt_BR: Prêmios

en: Extra information
pt_BR: Informação extra

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sfemale%2$s, %1$smale%2$s, %1$snon-binary%2$s
pt_BR: Por exemplo. %1$sfeminino%2$s, %1$smasculino%2$s, %1$snão-binário%2$s

en: Gender
pt_BR: Gênero

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: Use format: %1$sYYYY-MM-DD%2$s
pt_BR: Use o formato: %1$sYYYY-MM-DD%2$s

en: Birth date
pt_BR: Data de nascimento

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sMD%2$s, %1$sPhD%2$s
pt_BR: Por exemplo. %1$sMD%2$s,%1$sPhD%2$s

en: Honorific suffix
pt_BR: Sufixo honorífico

note: translators: %1$s is replaced by `<code>`, %2$s by `</code>`.
en: E.g. %1$sDr%2$s, %1$sMs%2$s, %1$sMr%2$s
pt_BR: Por exemplo. %1$sDr%2$s, %1$sMs%2$s, %1$sMr%2$s

en: Honorific prefix
pt_BR: Prefixo honorífico

en: Basic information
pt_BR: Informação básica

en: Custom fields to include in page analysis
pt_BR: Campos personalizados para incluir na análise da página

en: Learn more about including custom fields in the page analysis
pt_BR: Saiba mais sobre como incluir campos personalizados na análise de página

en: Job title
pt_BR: Titulo do trabalho

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sActivate %1$s now%3$s
pt_BR: %2$sAtivar%1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sUpgrade %1$s now%3$s
pt_BR: %2$sAtualize%1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sInstall %1$s now%3$s
pt_BR: %2$sInstale%1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: The minimum Yoast SEO version required, %3$s: Yoast SEO Premium.
en: %1$s %2$s must be installed and activated in order to use %3$s.
pt_BR: %1$s%2$s deve ser instalado e ativado para usar%3$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link start tag, %3$s: Link end tag.
en: %2$sNetwork Activate %1$s now%3$s
pt_BR: %2$sRede Ativar%1$s agora%3$s

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: The minimum Yoast SEO version required.
en: Please contact a network administrator to install %1$s %2$s.
pt_BR: Entre em contato com um administrador de rede para instalar%1$s %2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: The minimum Yoast SEO version required.
en: Please contact an administrator to install %1$s %2$s.
pt_BR: Entre em contato com um administrador para instalar%1$s %2$s.

en: minute | minutes
pt_BR[0]: minuto
pt_BR[1]: minutos

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Edit
pt_BR: Editar

en: title
pt_BR: Título

en: meta description
pt_BR: Meta-descrição

en: Create Redirect
pt_BR: Criar Redirecionamento

en: Redirects
pt_BR: Redirecionamentos

en: Redirect import failed: the Redirection plugin is not installed or activated.
pt_BR: A importação de redirecionamento falhou: plugin de redirecionamento não instalado ou activado.

en: Redirect import failed: no redirects found.
pt_BR: Redirecionamento de Importação falhou: Nenhum redirecionamento encontrado.

en: You have unsaved redirects, are you sure you want to leave?
pt_BR: Você possui redirecionamentos não salvos, você tem certeza que quer sair?

en: New URL
pt_BR: Nova URL

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Save Changes
pt_BR: Salvar Alterações

en: Regex Redirects
pt_BR: Redirecionamentos Regex

en: Old URL
pt_BR: Antiga URL

en: Add Redirect
pt_BR: Adicionar Redirecionamento

en: As you're on Nginx, you should add the following include to the Nginx config file:
pt_BR:  Você está no Nginx, você deve adicionar os seguintes parâmetros no arquivo de configuração do NGINX:

en: As you're on Apache, you should add the following include to the website httpd config file:
pt_BR: Você está no Apache, você deve adicionar os seguintes parâmetros no arquivo de configuração httpd do site:

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
pt_BR: A primeira verdadeira solução completa de SEO para o WordPress, incluindo a análise de conteúdo por página, sitemaps XML e muito mais.

en: Type
pt_BR: Tipo

note: translators: %s: '.htaccess' file name.
en: We're unable to save the redirects to your %s file. Please make the file writable.
pt_BR: Não foi possível salvar os redirecionamento do seu arquivo %s. Crie um arquivo que possa ser escrito.

en: Generate a separate redirect file
pt_BR: Gerar um arquivo separado de redirecionamento

en: Import .htaccess
pt_BR: Importar .htaccess

en: The old URL field can't be empty.
pt_BR: O campo de URL antiga não pode estar vazio.

en: The new URL field can't be empty.
pt_BR: O campo nova URL não pode estar vazio.

en: Error while saving this redirect
pt_BR: Erro ao salvar este redirecionamento

en: New type can't be empty.
pt_BR: Novo tipo não pode ser vazio.

note: Author of the plugin
en: Team Yoast
pt_BR: Equipe da Yoast

en: You can't redirect a URL to itself.
pt_BR: Você não pode redirecionar uma URL para ela mesma.

note: translators: %s: '.htaccess' file name
en: By default we write the redirects to your %s file, check this if you want the redirects written to a separate file. Only check this option if you know what you are doing!
pt_BR: Por padrão, escrevemos os redirecionamentos no seu arquivo %s. Selecione aqui se você quiser gravar os redirecionamentos em um arquivo separado. Apenas marque esta opção se você sabe o que está fazendo!

en: Regular Expression
pt_BR: Expressão Regular

note: translators: 1: '.htaccess' file name
en: Write redirects to the %1$s file. Make sure the %1$s file is writable.
pt_BR: Escrever redireciona para o %1$s arquivo. Esteja certo que o  %1$s arquivo é editável.

note: translators: %s: '.htaccess' file name
en: Import redirects from %s
pt_BR: Importar redirecionamentos de %s

en: The Regular Expression field can't be empty.
pt_BR: O campo Expressão Regular não pode ficar vazio.

note: translators: %s is replaced with the URL that will be deleted.
en: Please enter the new URL for %s
pt_BR: Por favor entre a nova URL para %s

note: translators: variables will be replaced with from and to URLs.
en: Redirect created from %1$s to %2$s!
pt_BR: Redirecionamento criado de %1$s para %2$s!

[ctx: noun]
en: Type
pt_BR: Tipo

note: translators: %1$s: '.htaccess' file name, %2$s: plugin name
en: You can copy the contents of any %1$s file in here, and it will import the redirects into %2$s.
pt_BR: Você pode copiar o conteúdo de qualquer arquivo do %1$s aqui, ele irá importar os redirecionamentos em %2$s.

en: Redirect added.
pt_BR: Redirecionamento adicionado.

en: The redirect was added successfully.
pt_BR: Adicionamos o redirecionamento com sucesso.

en: Redirect updated.
pt_BR: Redirecionamento foi atualizado.

en: The redirect was updated successfully.
pt_BR: Atualizamos o redirecionamento com sucesso.

en: Redirect deleted.
pt_BR: Redirecionamento deletado.

en: The redirect was deleted successfully.
pt_BR: Deletamos o redirecionamento com sucesso.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save anyway
pt_BR: Salvar de qualquer forma

en: Edit redirect
pt_BR: Editar o redirecionamento.

en: You are already editing a redirect, please finish this one first
pt_BR: Você já está editando um redirecionamento, por favor termine este primeiro.

en: The URL you entered could not be resolved.
pt_BR: A URL que você digitou não pode ser encontrada.

note: translators: %1$s expands to the returned http code
en: The URL you are redirecting to seems to return a %1$s status. You might want to check if the target can be reached manually before saving.
pt_BR: A url que você está redirecionando parece retornar um status de %1$s. Você pode verificar se o destino pode ser alcançado manualmente antes de salvar.

en: You're redirecting to a target that returns a 301 HTTP code (permanently moved). Make sure the target you specify is directly reachable.
pt_BR: Você está redirecionando para um destino que retorna um código HTTP 301 (movido permanentemente). Certifique-se que o destino que você especificou é acessível diretamente.

note: translators: %1$s expands to the returned http code
en: The URL you entered returned a HTTP code different than 200(OK). The received HTTP code is %1$s.
pt_BR: A URL que você pesquisou, retornou com um codigo diferente de HTTP 200(OK). O codigo HTTP recebido é %1$s.

en: Unknown error. Failed to create redirect.
pt_BR: Erro desconhecido, Falha ao criar o redirecionamento.

en: Unknown error. Failed to update redirect.
pt_BR: Erro desconhecido, Falha ao atualizar o redirecionamento.

en: The redirect you are trying to save will create a redirect loop. This means there probably already exists a redirect that points to the origin of the redirect you are trying to save
pt_BR: O redirecionamento você que está tentando salvar irá criar um loop de redirecionamento. Isto significa que provavelmente já existe um redirecionamento que aponta para a origem do redirecionamento que você está tentando salvar

note: translators: %1$s: will be the target, %2$s: will be the found endpoint.
en: %1$s will be redirected to %2$s. Maybe it's worth considering to create a direct redirect to %2$s.
pt_BR: %1$s será redirecionado para %2$s. Talvez valha a pena considerar criar um redirecionamento direto para %2$s.

note: translators: %s expands to the file path that we tried to write to
en: We're unable to write data to the file %s
pt_BR: Não foi possível escrever dados no arquivo %s

en: 301 Moved Permanently
pt_BR: 301 Movido Permanentemente

en: 302 Found
pt_BR: 302 Encontrado

en: 307 Temporary Redirect
pt_BR: 307 Temporariamente Redirecionado

en: 410 Content Deleted
pt_BR: Conteúdo 410 Deletado

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
pt_BR: 451 Indisponível Por Razões Legais

en: Not all the required fields are filled.
pt_BR: Não é necessário preencher todos os campos.

en: The old URL already exists as a redirect.
pt_BR: Uma antiga URL já existe para esse redirecionamento.

en: Update Redirect
pt_BR: Atualizar Redirecionamento

note: translators: %s expands to the folder location where the redirects fill will be saved.
en: We're unable to save the redirect file to %s
pt_BR: Não podemos salvar o redirecionamento do arquivo %s

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: List with actions, %3$s: <a href=''>, %4$s: </a>, %5$s: Slug to post
en: %1$s detected that you moved a post (%5$s) to the trash. You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post%4$s.
pt_BR: %1$s Detectamos que você moveu um Post (%5$s) para a lixeira. Você pode: %2$s Não sabe o que fazer? %3$s Leia este Post %4$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: List with actions, %3$s: <a href='{post_with_explaination.}'>, %4$s: </a>, %5%s: The removed url.
en: %1$s detected that you deleted a post (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
pt_BR: %1$s detectou que você apagou um Post (%5$s). Você pode: %2$s Não sabe o que fazer? %3$s Leia este Post %4$s.

note: translators: %1$s will be replaced with the from URL.
en: 410 Redirect created from %1$s!
pt_BR: Foi criado um redirecionamento para 410 %1$s!

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: List with actions, %3$s: <a href='{post_with_explaination.}'>, %4$s: </a>, %5%s: The removed url.
en: %1$s detected that you deleted a term (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
pt_BR: %1$s detectou que você apagou um termo (%5$s). Você pode: %2$s Não sabe o que fazer? %3$s Leia este Post %4$s.

en: Redirect it to another URL
pt_BR: Redirecionar para outra URL.

en: Make it serve a 410 Content Deleted header
pt_BR: Fazer este conteúdo servir como o cabeçalho de 410 Conteúdo Apagado.

en: Web server
pt_BR: Servidor Web

en: Redirect method
pt_BR: Método de Redirecionamento

note: translators: %s: 'Yoast SEO Premium'
en: %s can generate redirect files that can be included in your website web server configuration. If you choose this option the PHP redirects will be disabled. Only check this option if you know what you are doing!
pt_BR: %s pode gerar arquivos de redirecionamento que podem ser incluídos no servidor do seu web site. Se você escolher esta opção os redirecionamentos PHP serão desativados. Apenas marque esta opção se você souber o que está fazendo.

note: translators: %s expands to the file path that we tried to write to
en: We're unable to create the directory %s
pt_BR: Não foi possível criar o diretório %s

en: You are attempting to redirect to the same URL as the origin. Please choose a different URL to redirect to.
pt_BR: Você está tentando redirecionar para a mesma URL de origem.
    →	→	→	→	→	Por favor, escolha uma URL diferente para redirecionar para.

note: translators: 1: opens a link to a related help center article. 2: closes the link.
en: The redirect type is the HTTP response code sent to the browser telling the browser what type of redirect is served. %1$sLearn more about redirect types%2$s.
pt_BR: O tipo de redirecionamento é o código de resposta do HTTP enviado ao navegador informando qual  tipo de redirecionamento é fornecido. %1$sSaiba mais sobre tipos de redirecionamento%2$s.

note: translators: 1: opens a link to a related help center article. 2: closes the link.
en: Regular Expression (regex) Redirects are extremely powerful redirects. You should only use them if you know what you are doing. %1$sRead more about regex redirects on our help center%2$s.
pt_BR: Redirecionamentos com Expressões Regulares (RegEx) são redirecionamentos extremamente poderosos. Você deveria usar eles se você souber o que está fazendo. %1$sLeia mais sobre redirects RegEx na sua base de conhecimento%2$s.

en: Enabled
pt_BR: Ativo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Enter redirects to import
pt_BR: Informe os redirecionamentos para importar

note: translators: %1$s expands to the subdirectory WordPress is installed.
en: Your redirect is missing the subdirectory where WordPress is installed in. This will result in a redirect that won't work. Make sure the redirect starts with %1$s
pt_BR: Seu redirecionamento está sem o subdiretório em que o WordPress está instalado. Isso pode resultar em um redirecionamento não funcional. Tenha certeza de que o redirecionamento começa com %1$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Select this redirect
pt_BR: Selecionar esse redirecionamento

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s internal linking
pt_BR: %s link interno

note: translators: %s: '.htaccess' file name
en: Import redirects
pt_BR: Importar redirecionamentos

en: Redirection
pt_BR: Redirecionamento

en: Safe Redirect Manager
pt_BR: Gerenciador de redirecionamento seguro

en: Simple 301 Redirects
pt_BR: Redirecionamento 301 simples.

en: Import from other redirect plugins
pt_BR: Importar de outros plugins de redirecionamento

en: Import from:
pt_BR: Importar de:

en: New URL:
pt_BR: Nova URL:

en: Old URL:
pt_BR: URL antiga:

en: Export redirects
pt_BR: Exportar redirecionamentos

en: Origin
pt_BR: Origem

en: Target
pt_BR: Direcionamento

en: Format
pt_BR: Formato

en: Export redirects to a CSV file
pt_BR: Exportar redirecionamentos para um arquivo CSV

en: If you need to have a list of all redirects, you can generate a CSV file using the button below.
pt_BR: Se você precisar de uma lista de todos os redirecionamentos, poderá gerar um arquivo CSV através do botão abaixo.

en: Please note that the first row in this file is a header. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
pt_BR: Por favor note que a primeira linha neste arquivo é um cabeçalho. Esta linha deve ser ignorada ao analisar ou importar os dados da exportação.

en: CSV import failed: the provided file could not be parsed using a CSV parser.
pt_BR: A importação CSV falhou: o arquivo fornecido não pôde ser analisado usando um analisador CSV.

en: Import from a CSV file
pt_BR: Importar de um arquivo CSV

en: Import CSV file
pt_BR: Importar arquivo CSV

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s: <a href='{undo_redirect_url}'>, %3$s: </a>, %4$s: Slug to post
en: %1$s detected that you restored a post (%4$s) from the trash, for which a redirect was created. %2$sClick here to remove the redirect%3$s
pt_BR: %1$s detectamos que você restaurou uma publicação (%4$s) da lixeira, para qual um redirecionamento foi criado.  %2$sClique aqui para remover o direcionamento%3$s

note: translators: %1$s expands to the link to an article to read more about orphaned content, %2$s expands to </a>
en: %1$sLearn more about orphaned content%2$s.
pt_BR: %1$sLeia mais sobre conteúdos órfãos%2$s

note: translators: %1$s: plural form of the current post type, %2$s: a Learn more about link
en: Ask your SEO Manager or Site Administrator to count links in all texts, so we can identify orphaned %1$s. %2$s
pt_BR: Pergunte ao seu gerente de SEO ou ao administrador do site para contar as ligações em todos os textos, para que seja possível identificar %1$s órfãos. %2$s

note: translators: %1$s expands to link to the recalculation option, %2$s: anchor closing, %3$s: plural form of the current post type, %4$s: a Learn more about link
en: %1$sClick here%2$s to index your links, so we can identify orphaned %3$s. %4$s
pt_BR: %1$sClique aqui%2$s para indexar seus links, para que seja possível identificar %3$s órfãos. %4$s

note: translators: %1$s: plural form of the current post type, %2$s: a Learn more about link
en: 'Orphaned content' refers to %1$s that have no inbound links, consider adding links towards these %1$s. %2$s
pt_BR: 'Conteúdo órfão' refere-se ao %1$s que não tenham links para si, considere adicionar alguns links para %1$s. %2$s

en: Orphaned content
pt_BR: Conteúdo órfão

en: readability score
pt_BR: pontuação de legibilidade

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Filter by redirect type
pt_BR: Filtrar por tipos de redirecionamentos

en: All redirect types
pt_BR: Todos os tipos de redirecionamentos

note: translators: %s resolves to the button label translation.
en: If you need a list of all public posts, terms and related keyphrases, you can generate a CSV file using the %s button below.
pt_BR: Se você necessita de uma lista com todos os dados públicos: postagens, termos e palavras-chave relacionadas; poderá gerar um arquivo CSV através do botão %s abaixo.

en: Export keyphrases to a CSV file
pt_BR: Exportar as palavras-chave para um arquivo CSV

en: You can add or remove columns to be included in the export using the checkboxes below.
pt_BR: Você pode adicionar ou remover as colunas para incluir na exportação através das caixas de seleção abaixo.

en: Export URL
pt_BR: Exportar URL

en: Export title
pt_BR: Exportar título

en: Export readability score
pt_BR: Exportar classificação de legibilidade

en: Please note:
pt_BR: Observe:

en: The first row in this file is the header row. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
pt_BR: A primeira linha deste arquivo é a linha do cabeçalho. Esta linha deverá ser ignorada ao processar ou importar os dados de exportação.

en: Exporting data can take a long time when there are many posts, pages, public custom post types or terms.
pt_BR: A exportação de dados pode demorar algum tempo se houver muitos artigos, páginas, tipos de conteúdo públicos ou termos.

en: Plain redirects
pt_BR: Redirecionamento simples

en: Regular Expression redirects
pt_BR: Redirecionamentos de expressões regulares

en: Redirects settings
pt_BR: Configurações de redirecionamentos

[ctx: post_type of a post or the taxonomy of a term]
en: type
pt_BR: tipo

en: seo title
pt_BR: seo título

en: Export SEO title
pt_BR: Exportar título de SEO

en: Export meta description
pt_BR: Exportar meta descrição

en: keyphrase
pt_BR: palavras-chave

en: keyphrase score
pt_BR: Pontuação de palavras-chave

en: Export keyphrases
pt_BR: Palavras-chave de exportação

en: Export keyphrase scores
pt_BR: Exportar pontuações de palavras-chave

note: translators: 1: link to redirects overview, 2: closing link tag
en: All redirects have been imported successfully. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the imported redirects.
pt_BR: Todos os redirecionamentos foram importados com sucesso. Va para a %1$sconsulta dos redirecionamentos%2$s para ver os direcionamentos importados.

note: translators: 1: link to redirects overview, 2: closing link tag
en: No redirects have been imported. Probably they already exist as a redirect. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the existing redirects.
pt_BR: Nenhum redirecionamentos foram importados. Eles provavelmente já existem como redirecionamentos Va para a %1$sconsulta dos redirecionamentos%2$s para ver os direcionamentos existentes.

note: translators: 1: amount of imported redirects, 2: total amount of redirects, 3: link to redirects overview, 4: closing link tag
en: Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirect. | Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirects.
pt_BR[0]: Importados %1$s/%2$s redirecionados com sucesso. Vá para a visão geral dos %3$sredirecionamentos%4$s para ver o redirecionamento importado.
pt_BR[1]: Importados %1$s/%2$s redirecionados com sucesso. Vá para a visão geral dos %3$sredirecionamentos%4$s para ver o redirecionamentos importado.

en: Redirect import failed: the selected redirect plugin is not installed or activated.
pt_BR: Falha na importação de redirecionamento: o plugin de redirecionamento selecionado não está instalado ou ativado.

en: CSV import failed: No file selected.
pt_BR: Falha na importação de CSV: nenhum arquivo foi selecionado.

note: translators: 1: The maximum file size
en: CSV import failed: the provided file is larger than %1$s.
pt_BR: Falha na importação de CSV: o arquivo fornecido é maior que %1$s.

en: CSV import failed: the provided file is not a CSV file.
pt_BR: Falha na importação de CSV: o arquivo fornecido não é um arquivo CSV.

en: Redirect import failed: we can't recognize this type of import.
pt_BR: Falha na importação de redirecionamento: não podemos reconhecer esse tipo de importação.

en: Stale cornerstone content
pt_BR: Conteúdo antigo cornerstone

note: translators: %1$s expands to dynamic post type label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Stale cornerstone content refers to cornerstone content that hasn’t been updated in the last 6 months. Make sure to keep these %1$s up-to-date. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
pt_BR: Conteúdo básico antigo refere-se ao conteúdo fundamental que não foi atualizado nos últimos 6 meses. Mantenha esses %1$s atualizados. %2$sSaiba mais sobre o conteúdo da base de dados%3$s.

en: Choose a CSV file from your computer:
pt_BR: Escolha um arquivo CSV do seu computador:

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redirect not deleted.
pt_BR: Redirecionamento não excluído.

en: Something went wrong when deleting this redirect.
pt_BR: Algo deu errado ao excluir este redirecionamento.

en: The old URL for your redirect is not relative. Only the new URL is allowed to be absolute. Make sure to provide a relative old URL.
pt_BR: A URL antiga do seu redirecionamento não é relativa. Apenas a nova URL pode ser absoluta. Certifique-se de fornecer uma URL antiga relativa.

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s and %3$s expand to a link to the admin page.
en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old post URL to the new post URL.
pt_BR: %1$s criou o %2$sredirecionamento%3$s da URL da postagem antiga para a URL da postagem nova.

note: translators: %1$s: Yoast SEO Premium, %2$s and %3$s expand to a link to the admin page.
en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old term URL to the new term URL.
pt_BR: %1$s criou o %2$sredirecionamento%3$s da URL do termo antigo para URL do termo novo.

en: Table of contents
pt_BR: Tabela de conteúdos
